Bij ORO draait alles om het geluk van de cliënten. Maar als het om hun zoon Arko gaat, vindt vader Hans dat niet het belangrijkste. “Natuurlijk wordt hij gelukkig van het zwemmen. Maar daar gaat het hier niet om. Arko moet zwemmen omdat dat noodzakelijk is voor zijn gezondheid. Dat mogen we hem, en heel veel andere cliënten niet afnemen.”
De jongste zoon van Hans en Els van Well uit het Limburgse Leunen woont op Het Rijtven. Het ontbreken van het zogenoemde SON-gen, een zeldzame genetische afwijking, zorgt ervoor dat de ontwikkeling van Arko anders verloopt dan gewenst. “Arko is meervoudig beperkt”, legt zijn moeder uit. “Zijn rug is vastgezet met ijzeren staven en schroeven, hij praat niet en hij loopt met een soort rek waarin hij kan staan. Bewegen is álles voor hem. Wandelen, paardrijden, zwemmen; als hij niet kan bewegen, kan hij ook niet spelen. Dat zou een grote ramp zijn.”
Water is zijn vriend
Twee keer per week beweegt Arko in het water van het zwembad op Het Rijtven. Een keer met een bewegingstherapeut en een keer met zijn ouders. Vanavond gaat Hans met zijn zoon het water in. “Hier kijkt hij naar uit”, zegt Hans als Arko het warme water voelt. Zijn gezicht klaart op. Het water is zijn vriend. Samen met zijn vader loopt hij door het water. Hij duikt staafjes op, speelt met een balletje en ongemerkt traint hij zijn hele lichaam. Hans: “En hij heeft plezier! Zie je die grijns op zijn gezicht? En hoor je de geluidjes die hij maakt. Heerlijk vindt hij het. Het liefst zit hij de hele tijd met zijn hoofd onder water.”