Als cliënt van ORO, of als cliëntvertegenwoordiger, familielid of vriend van een cliënt, mag je meepraten over wat er in jouw huis, bij jouw dagbesteding of in jouw ambulante begeleiding gebeurt. Dat vinden we bij ORO superbelangrijk. Bovendien: sommige dingen mág ORO niet beslissen zonder te weten wat cliënten of vertegenwoordigers van die cliënten daarvan vinden. Medezeggenschap, zo heet dat, gaat over jouw stem, jouw vragen en jouw wensen.
Sinds vorig jaar is de manier waarop cliënten van ORO meepraten veranderd. Er zijn lokale cliëntenraden en er is een overkoepelende centrale cliëntenraad (CCR). In de lokale cliëntenraden wordt gepraat over dingen die heel dicht bij de cliënten staan. Vind jij het eten niet lekker in je woning, wil je meepraten over de regels in jouw huis? Ook voor de ongeveer 500 ambulante cliënten van ORO is er een lokale cliëntenraad. Carola Sanders is voorzitter en Jessica Swinkels secretaris.
Lineke helpt ons
Carola en Jessica leggen uit hoe de raad werkt. “Onze raad heeft negen leden en wij vergaderen vier keer per jaar. Bij die vergaderingen is ook Els van der Lee, de wijkmanager Ambulant (volwassenen) aanwezig. De vergaderingen spreken we voor met Lineke, een van de cliëntcoaches van de lokale cliëntenraden. Zij helpt ons voor en bij de vergaderingen. Ze legt dingen uit, helpt ons met het formuleren van de vragen en met het maken van de agenda.” Lineke: “Ik ondersteun, maar zeker deze raad is best mondig. Het mooie van mijn rol is dat ik neutraal ben. Ik zit er voor de cliënten. Ik heb geen inhoudelijke mening en dat hoeft ook niet.” Jessica reageert: “Lineke is er speciaal voor ons. Zo voelt dat. Zij helpt ons. Els is meer van ORO, maar ook dat voelt goed hoor.”
Mooi klankbord
Els van der Lee is als wijkmanager maar wat blij met de nieuw geformeerde raad. “Er komt heel veel ter sprake”, zegt ze. “Het gaat over indicaties, problemen met de taxi, eigenlijk alles waar cliënten tegenaan lopen of waar ze vragen over hebben, wordt besproken. Voor mij als wijkmanager is de lokale cliëntenraad ook een mooi klankbord. Een voorbeeld? Nou, vanwege de bezuinigingen zien we dat er steeds minder tijd is, ook voor ambulante begeleiding. Wij hadden het idee om, daar waar dat kon, soms niet meer op huisbezoek te gaan, maar afspraken via beeldbellen te doen. In de lokale cliëntenraad leg ik dat dan eens voor. Hoe kijken jullie daar tegenaan? Heb je misschien andere ideeën? Iemand zei toen dat het misschien een plan was dat cliënten die dat kunnen, naar het kantoor zouden komen, in plaats van de begeleider naar hun huis. Dat is iets wat ik zeker meeneem. Zo kunnen we heel laagdrempelig ideeën en mogelijkheden uitwisselen. Dat is heel waardevol.”
Fijn om mee te denken
Wie denkt dat de vergaderingen van de raad saai of moeilijk zijn, heeft het trouwens mis. “Het is altijd heel gezellig”, zegt voorzitter Carola, die zelf altijd voor de koekjes zorgt. Jessica: “Soms is het wel een beetje moeilijk, maar ze doen echt hun best om het goed uit te leggen. Ik vind de vergaderingen leuk en ik vind het fijn om mee te praten en mee te denken.”
Er zijn inmiddels meer dan 20 lokale cliëntenraden. In totaal doen ongeveer 120 cliënten en naasten mee. Voor elke lokale cliëntenraad heeft ORO een spel gemaakt dat helpt bij verbinding, kennis en inspiratie:
- Leuk om te spelen met de leden van de lokale cliëntenraad en de wijkmanager.
- Je leert meer over medezeggenschap van cliënten.
- Je leert elkaar beter kennen.
Heb je input voor één van de lokale cliëntenraden?
Lees wie er allemaal in de lokale raden zitten en hoe je hen kunt bereiken.
Dit verhaal is verschenen in OROskoop 86, juni 2026.