Danny geniet van zijn platencollectie

“Franske? Franske Bauer, ja. Die mooie zanger. Daar ben ik zeker fan van. Maar ook van Queen. Met Freddie Mercury. De verzamelbox van Queen, dat waren de eerste platen van mijn verzameling. Die heb ik van Ben gekregen. Helemaal compleet. Met foto’s en met die gekleurde platen. Zal ik hem eens opzetten?”

We zijn op bezoek bij Danny van de Mortel. Danny (‘56, maar ik voel me nog veel jonger’) woont in De Bleek in Beek en Donk. Hij werkt bij De Koppel en bij Bavaria. “Alleen ’s ochtends maar wel altijd met veel plezier”, zegt hij in zijn studio. Het is een studio waar al snel duidelijk wordt wat de grote hobby’s van deze vrolijke ‘Boekelse’ zijn. “PSV en platen”, zegt hij ten overvloede. “Eerst ging ik altijd naar PSV in Eindhoven, maar nu kijk ik alle wedstrijden op de televisie. Samen met mijn maat Rico, die woont hier ook. Maar ik heb nog veel meer hobby’s hoor.”

Villa van Van Thiel

Danny woont graag in De Bleek. En al lang. “Ik woonde hier al voor de nieuwbouw. In de villa van Van Thiel. Dat is al heel lang geleden. Wat ik allemaal doe als ik niet werk? Och, van alles. Ik ga darten in Gemert, ik speel de grote trom bij muziekgroep Nooitgedacht, ik hou van snelle auto’s, ik ga regelmatig duo-fietsen. En ik heb ook al heel lang een hele leuke bezoekvrijwilliger. Die heet Ben. Met hem doe ik allemaal gezellige dingen. En, ook belangrijk, ik heb een hele knappe vriendin. Ze heet Marion en we gaan op vrijdag altijd bij elkaar op bezoek. De ene week komt zij bij mij en de andere week ga ik naar haar, in Asten.”

Met de koptelefoon op

Als Danny op zijn praatstoel zit, krijg je hem er niet makkelijk meer vanaf. Totdat het gesprek gaat over zijn vinylcollectie. Honderden langspelers en singeltjes zitten mooi gesorteerd in plastic tassen, kratten, dozen en kasten. “Ik hou van alle muziek”, zegt hij als de plaat van Queen afgelopen is. “Nederlandstalig, maar ook klassiek en hardrock. Ik vind het gewoon fijn om muziek te draaien. Beneden in de gezamenlijke huiskamer heb ik een eigen hoekje. Daar ga ik naartoe met mijn kar en op die kar staat mijn platenspeler. Ik mag ook altijd platen meenemen en een haspel voor de stroom. Ik zet de muziek nooit zo hard. En als er teveel mensen zijn, dan luister ik met mijn koptelefoon op.”

Bob’s vinyl

De collectie van Danny is hard gegroeid. Samen met zijn begeleider Philip gaat hij soms naar Bob’s vinyl in Aarle-Rixtel om nieuwe plaatjes te vinden en mensen die Danny kennen, verrassen hem ook regelmatig met een nieuwe schijf. Soms wordt het zelfs wat teveel, zegt Philip die probeert het enthousiasme wat te temperen. “Hij heeft er echt heel veel. Op een bepaald moment wel een grote wagen vol. We moeten de collectie soms ook wat inkrimpen.” Of hij nog nieuwe platen kan gebruiken? Philip lacht. “Nee, echt niet. Het is mooi zo.”

Zijn ‘plekske’

Danny zich inmiddels op ‘zijn plekske’ geïnstalleerd. “Luister eens”, wenkt hij de fotograaf. “Hoor je die krassen op de plaat? Dan kraakt het een beetje. Dat vind ik mooi.” En weg is hij. Helemaal vertrokken in de muziek en een klein beetje mee-neuriënd. “Dit is gewoon mijn hobby”, sluit hij treffend af. Het grote genieten is weer begonnen.

Dit verhaal is verschenen in OROskoop 86, juni 2026.

Danny-13
Danny-8
Danny-18

Leuk verhaal?

Deel het met je vrienden!

Wellicht ook interessant

Elphi-3

‘ORO heeft de zaken goed op orde’

Lees het complete verhaal Lees het verhaal
SamenZorgen-3

‘Van zorgen dat, naar zorgen samen’

Lees het complete verhaal Lees het verhaal
Lees Voor
Cookies
Ga naar de inhoud